A mai napom arról szólt, hogy minden létező dolgot összeszedjek és egy kupacba gyűjtsek a felvételi jelentkezéshez - új időszámítás kezdődik az életemben, de most nem nyomasztó teherként, hanem mint a jövő ígérete csúcsosodik előttem. Reggel még görcsökkel ébredtem, de az iskolai légkör helyretett, társaim kifakadásai egyértelművé tették: nem én vagyok az egyetlen, akire még vár a bűvös sorban állás a postán :-) Innen jött az ötlet is, hogy pénteken iskola után felvételi lapok kitöltése és postára adása délutánt tartsunk ünnepléssel egybekötve, ami persze csak akkor kezdődik el, amikor mindannyiunk szívéről legurul a hatalmas kő: jelentkezési lapunk eltűnik a postás kisasszony kezei között.
Ide kívánkozik, hogy hosszas tépelődés után kimondhatom döntöttem: a turizmus-vendéglátás mellett, háttérbe szorítva "vad földeken tudósító leszek" álmomat, de azt semmiképpen sem, hogy bejárjam a világot. Annyira szeretek utazni! A döntésben egyébként leginkább az a felismerés segített, amit a hétvégén fogalmaztam meg magamban a következő sztori után. Éppen hazafelé tartottam az Andrássyn, amikor elém toppant négy fiatal belga srác (na, jó szembe jöttek, de megleptek, ahogy rám mosolyogtak) és firtatni kezdték, hová ülhetnének be a környéken. Annyira közvetlenek és illedelmesek voltak, hogy gyorsan összemelegedtünk (én ugye pont a Liszt Ferenc tér felé mentem), aztán persze nem bírtam nemet mondani a meghívásnak. Hihetetlen feldobtak a srácok, sziporkáztam, egy óra múlva már egymás szavába vágva dőltek belőlünk az élmények - és ez volt az a pont, amire visszaemlékezve rájöttem, hogy nekem picit olyan külföldiekkel beszélgetni, mintha valami különleges történne, felvillanyoz és feltölt, valahogy kinyit a világ felé.
Péntekre mindennek csodás rendben kell állni az asztalomon, sőt előző nap még sütni is fogok, mégpedig csokis muffinokat, ami egyszerű, de tetszetős és finom. És, akkor a lista, hogy az összejövetel sikeres legyen:-D
I. Elmaradhatatlan kellékek
- Jelentkezési lap minimum két példányban.
- E-felvételi rendszerben regisztrálás (mi a párhuzamos kitöltés hívei vagyunk).
- Rotring/grafit ceruza és nem maszatolós toll.
- Minimum 9000 forint, amiért három helyre lehet jelentkezni, innentől minden további hely 2000 forintba kerül.
- Az eddig beszerzett bizonyítványok/oklevelek/versenyeredmények fénymásolata.
- Extra: fénykép (3,5 cm x 4,5 cm méretű, fekete-fehér, lehetőleg egy évnél nem régebbi) a leendő diákigazolványodhoz.
II. A sorrend
- Nem hiába szenvedtünk idáig, az első és legfontosabb, hogy egy külön fehér papírra leírjuk az iskolákat és szakokat, ahová jelentkezni szeretnénk - először eresszük nyugodtan bőlére, hogy aztán pénztárcánktól függően (illetve attól, hogy mennyire akarunk biztosra menni) bejelöljünk annyit, amennyire befizetünk.
- A jelentkezéseket korlátlan helyre be lehet adni, de a sorrend nagyon fontos, oda fognak felvenni ugyanis, ahol a pontszámaid először érik el adott iskola+szak ponthatárát. Éppen ezért azt az iskolát és szakot/szakokat kell az első helyekre beírni, ahová a legjobban be szeretnél jutni (még akkor is, ha reménytelennek érzed ezt a pontszámaidra gondolva) és nagyban növeli az esélyeidet, ha a költségtérítéses képzést is vállalod.
- FONTOS!!! Ugyanazon intézményben, ugyanarra a szakra jelentkezés esetén az államilag támogatott és a költségtérítéses képzés egy képzési helynek számít, tehát az államilag finanszírozott képzések melletti költségtérítésesek megjelölése nem kerül plusz pénzbe.
- Az utolsó helyekre, amolyan vésztartalékokkal érdemes élni, ezek az úgynevezett "biztos befutók", akár felsőfokú szakképzések adott területen, melyek tantárgyait a későbbiekben (amikor sikerül bejutnod) beszámítják a felsőoktatási intézményben.
- A sorrenden július 8-ig egyszer lehet változtatni!
III. Tippek, ha papíron töltöd
- Kitöltés előtt olvasd végig az útmutatót, már csak azért is mert ennek a tetején található a FELVÉTELI AZONOSÍTÓ számod, amit meg kell őrizni (sok kis cetlire és sok helyre eltenni), ezen a számon tartanak innentől kezdve nyilván, azaz minden további ügyintézésnél erre kell hivatkoznod.
- Edz rá: írj olvashatóan és gyöngybetűkkel (profik először grafit ceruzával töltik, aztán ellenőrzik, aztán átírják :-D)
- A csekket fizesd be először! A befizetést igazoló csekkszelvényt (amit javasolnak lefénymásolni, na de ez már hab a tortán, szerintem egy ajánlott feladás is megteszi) ragaszd fel a jelentkezési lapon a kijelölt helyre (és ne tűzőgéppel tűzd).
IV. Amiket csatolni kell és ameddig
- Ha csak e-felvételivel jelentkezel ne felejtsd el, hogy február 23-ig tudod hitelesíteni jelentkezésedet (lásd előbbi posztban).
- Célszerű persze minden bizonyítványunkat és többletpontunkat bizonyító irat fénymásolatát már a felvételi jelentkezési lappal egyetemben feladni (fekete-fehérben kell fénymásolni, A4-es formátumban), amellett, hogy például az utolsó év végi eredményeket és az érettségi bizonyítványt lehetetlen. Éppen emiatt nem kell megijedni, ha nem tudod őket feladni a lappal együtt - itt a fontos sokkal inkább az, hogy csak olyan eredményt írj be a jelentkezési lapra, amit már megszereztél.
- Az eredményeidet bizonyító iratokat legkésőbb június 2-ig javasolják, hogy add fel az Oktatási Hivatal (1380 Budapest Pf. 1190) címére, míg a végső határidő július 8-a. Ami pedig ez után érkezik, nem fogják elfogadni.
- A cél az, hogy minél hamarabb feladd, amit csak lehet, de az e-felvételi rendszerben is feltöltheted a dokumentumokat, amikhez időközben hozzájutsz.
- FONTOS!!! Ha nem a jelentkezési lappal együtt adod fel őket, hanem külön: feltétlen írd rá felvételi azonosító számodat.
Mi lesz február 15-e után?
- ha valamilyen adatot rosszul adtál meg, legkésőbb 30 nap múlva erről értesítenek (a hiánypótlás határideje március vége),
- de április végétől az e-felvételi rendszerben is megnézheted a jelentkezési adataidat, akkor is, ha papíron jelentkeztél,
- sőt a regisztrációs levélben is megteheted, amit szintén ekkoriban küldenek majd ki.
- hiányzó dokumentumok pótlását nem elfelejteni (ezeket felvésem a fali naptáramba), itt a határidő június 2.
- dokumentum beküldés, adat- és sorrend módosítás végső határideje: július 8.
- 2010. július 22: ponthatárok kihirdetése
ÉS, HA VALAMI MÉG MINDIG NEM LENNE VILÁGOS:
Educatio Kht. Ügyfélszolgálata
Telefonszám: 06-1/477-3131